W Polsce powstał pierwszy innowacyjny system budownictwa mieszkaniowego, który pozwoli budować szybciej, bezpieczniej i ekonomiczniej, jednocześnie gwarantując wysoką jakość oraz niebanalną architekturę.

Zaprojektowane przez firmę Pekabex rozwiązanie pozwala skrócić czas realizacji obiektów nawet o 50%.

Jednym z innowacyjnych produktów, wprowadzonych przez firmę są ściany wyposażone w instalację elektryczną, a także gotową elewację i zamontowane okna i parapety. Elementy produkowane w warunkach fabrycznych pozwalają na ciągłą kontrolę jakości, jak również całoroczną realizację na placu budowy. Gotowy System oznacza nie tylko zupełnie nowe otwarcie w branży budowlanej, lecz także zwrócenie uwagi na aspekt ekologiczny, w tym prace nad zmniejszaniem śladu węglowego w budownictwie.

System Pekabex Budynki Mieszkalne zaprojektowany został z myślą o budownictwie wielorodzinnym, stosowany jest także w obiektach kubaturowych użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego (np. akademiki). Projektowanie budynku w oparciu o system pozwala m.in. na uzyskanie wyższego wskaźnika powierzchni użytkowej mieszkania przy tej samej powierzchni całkowitej. System jest praktyczny i spójny, można wykorzystać jego części oraz łączyć z innymi, dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Firma zwraca szczególną uwagę na jakość wykonania w kontekście narażenia na czynniki atmosferyczne. Zastosowane rozwiązania ścian wielowarstwowych umożliwiają lepszą izolacyjność cieplną – przegrody spełniają normy cieplne obowiązujące od 2021r., także izolacja akustyczna wykracza poza wymagania polskiej normy. 

Wymagania dotyczące rozpiętości, kształtu i obciążeń spełniane są dzięki różnorodnej gamie produktów stropowych; Stosowanie płyt stropowych z widocznymi łączeniami oraz fugi na stykach elementów prefabrykowanych, nadają rozwiązaniu modernistyczny charakter. W zakresie klatek schodowych przedsiębiorstwo wprowadziło elementy betonowe niewymagające wykończenia oraz biegi i spoczniki produkowane również w zakładzie prefabrykacji. Płyty balkonowe to ważne, zarówno wizualnie i użytkowo, elementy architektury – do ich produkcji Pekabex stosuje specjalne łączniki izolacyjne, które chronią przed powstawaniem mostków cieplnych. 

Jacek Bies

Pekabex, polska firma działająca od 1972 r., od lat buduje na dużą skalę osiedla mieszkaniowe w Skandynawii.